We have been using our number sense and operations knowledge to work out some tricky energy problems. Remember Energy Heroes? Well, they asked us to think about how much our appliances and light bulbs cost to run, and that’s what we have been doing. Which appliance do you think is the most expensive to operate? If one television costs 45p an hour to run and you keep it on for 5 hours a day, how much would it costs to run each week? Each year?

This week’s Maths superstar impressed everyone with her abililties. Well done, and keep up the good work!

IMG_3871.JPG

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s